Az érzékeny bőrrel sokan találkozhatunk, akár az arcunkról, akár a testünk valamilyen területéről legyen szó. Akkor alakulhat ki ez a tünet, ha bőrünk természetes védőrétege veszélybe kerül és veszít víztartalmából, így az irritáló anyagok bejutása egyszerűbbé válik. Ezt a hatást a külső tényezők nagymértékben befolyásolhatják, felerősíthetik. Ahhoz, hogy megértsük ennek a bőrtípusnak a működését és a kellemetlen érzetet mérsékelni tudjuk, érdemes megvizsgálni milyen okok állnak a kialakulása mögött. Az érzékeny bőr különleges odafigyelést igényel, hogy az esetleges kellemetlenségeket gyengéden tudjuk kezelni.

Mit nevezünk érzékeny bőrnek?

Érzékeny az a bőr, ami valamilyen külső hatásra vagy kozmetikumra érzékenyen reagál.
Ilyenkor bőrünk feszül, húzódik esetleg csípő, égető érzést tapasztalunk és a legfinomabb érintésre is kipirosodik. A vékony, világos bőrűek a legérzékenyebbek, de a száraz bőrűeknél is gyakran előfordulhat az érzékenység. Ez nem önálló bőrtípus, minden bőrön megjelenhet ez a tünet.

Az érzékeny bőr az alábbi tünetek alapján könnyen felismerhető:

  • Bizonyos hatásokra, kozmetikumokra érzékenyen reagál.
  • Hámlás, pirosság, kiütések, duzzadás, pikkelyesedés és érdesség.
  • Gyakran együtt jár viszkető, húzódó, égető, feszülő érzetekkel.

Mitől válik érzékennyé a bőrünk?

Az egészséges bőr a tökéletes egyensúly fenntartására törekszik; ami védelmet nyújt a külső behatások ellen és közben megfelelően szabályozza a bőr nedvességtartalmát.
A bőrünket fedő, láthatatlan hidrolipid filmréteg; vízből, zsírsavakból és lipidekből áll, ez tulajdonképpen a bőrfelszín pajzsaként szolgál. Ez a közeg kicsit savas, pH 5 körüli értékével védi a bőrt a bakteriális szennyeződésektől és a lúgos anyagokkal, például a szappannal, szemben. Ez elsősorban a szarurétegben zajló folyamatokon múlik.
A fizikai védelemért a szaruréteg a felelős, az itt található lipidek pedig ‘cementként’ fogják össze a téglaként funkcionáló sejteket, így a szaruréteg egyszerre tud biztosítani stabilitást és áteresztőképességet, valamint fenntartja a bőr rugalmasságát és feszességét. Az áteresztőképességnek kulcsfontosságú szerepe van a folyadék szabályozásában is.
A lipidek hatékonysága nagyban függ az enzimek aktivitásától, ami általában gyengébb az érzékeny bőrben. Ebből következhet, hogy a bőr védőrétegének ellenálló képessége veszélybe kerül és túlzott vízveszteség alakulhat ki (TEWL), ami miatt a külső irritáló anyagok behatolása egyszerűbbé válik.
Ide tartozik még a természetes hámlás folyamata, ami alapvetően a bőr normális regenerálódásának alapja. Ez a folyamat az arcbőr esetében sokkal nagyobb hangsúlyt kap, ugyanis arcunk van leginkább kitéve az UV sugárzásnak, szennyeződéseknek és egyéb kémiai anyagoknak, ráadásul eltakarni is nehezen tudjuk. (Ráadásul bőrünk epidermisz rétege itt a legvékonyabb.)

Tehát az érzékenység a szaruréteg és a lipid réteg károsodásával jár együtt, ami a bőr barrier (védő) funkciójának károsodásához vezet (ha ez tartósan fennáll, később könnyen kialakulhat a rosacea).

Irritáció, a lappangó probléma…

Nem lehet eléggé hangsúlyozni: az irritáció és a nyomában járó gyulladás nagyon rosszat tesz a bőrnek és hosszútávon sok káros folyamat ide vezethető vissza. A helyzet az, hogy nagyon gyakran akaratunk és a legnagyobb odafigyelés ellenére is irritációnak tesszük ki a bőrünket mivel a tünetek nem jelentkeznek azonnal és jó ideig nem is mutatkoznak a bőrfelszínen.
Azonban hiába nem látjuk, attól még az irritáció lezajlik és károkat okoz: rongálja a sejtállományunkat, pusztítja a kollagén állományt, valamint a zsíros bőrnél fokozza az olajtermelődést így ront a tág pórusok helyzetén.

Érzékeny bőr helyes ápolása

A fő mottónk: Csak gyengéden!
Az egészséges bőr egyik alapvető titka, hogy mindig gyengéden bánjunk vele. Egy tudatosan összeállított, megfelelő bőrápolási rutin segítségével a bőr egészséges működését segíteni tudjuk. Ezzel hozzájárulsz a bőr természetes védekezőképességének megerősítéséhez, így szebb és ragyogóbb bőrfelszínt érhetünk el.
Az érzékeny bőrre olyan terméket kell választani, amik segítenek a védőfunkció kiépítésében, védenek a nedvességvesztéssel szemben, és nem bontja le a védelmezésre szolgáló hidrolipid filmrétegünket, ezzel támogatva a bőr optimális működését.
Arra egészen biztos számítani lehet, ha el tudjuk kerülni az irritáló hatású összetevőket és gyengéden ápolással kezeled a bőröd, szemmel látható javulást fogsz tapasztalni állapotán!

Kezelése Octoline₂™-vel!

A Te bőrtípusod kiemelten igényli a kíméletes de hatékony tisztítást, hiszen a mindennapi szennyeződéseket, sminket el kell távolítani, de azt gyengéd módszerekkel kell megtenned. Erre tökéletes megoldást nyújthat az Oxy Jet, amivel azon kívül, hogy gyengéden tisztítunk már hidratálunk is, ami szintén fontos a szép bőröd állagának megóvásához. A fejjel egy magas nyomású vízsugárral eltávolítjuk a szennyeződések nagy részét, és a bőr alsóbb rétegeibe be is juttatjuk a folyadék molekulák egy részét, ezzel biztosítva a bőr megfelelő vízháztartását.
A lehető legtökéletesebb tisztítás érdekében még egy fegyvert bevethetünk ez a hidroabrázió, ami szintén vizes alapon működik, ultrahanggal, ezzel már a makacsabb szennyeződéseket is és az elhalt hámréteget is el tudjuk távolítani irritáció mentesen, ezzel felkészítve a bőrt a hatóanyag bevitelre.
Ahhoz, hogy a megfelelő tápértékek bejuthassanak a kellő mélységbe nagyon fontos, hogy ne az elhalt keratinréteg nyelje el a hatóanyagokat. Ennek eléréséhez egy hatékony vitaminbomba szakszerű kiválasztása remek módszer így akár ultrahang akár iontoforézis elvén működő technológiával kombinálhatjuk az anyag megfelelő mélységbe való bejuttatását. Erre remek alternatíva lehet még az Oxy Spray is, amellyel nemcsak a kiválasztott anyagot visszük be, de az oxigén pozitív hatásait is érvényesíteni tudjuk, hiszen a kezelőfejen keresztül tiszta levegő fog kiáramlani, ami segíti a bőr légző funkciójának karbantartását és segít még gyönyörűbb, tisztább látványt kölcsönözni.
És ne feledkezzünk meg a fényvédelemről mely az év minden szakaszában elengedhetetlen!