A bőr az egyik legfontosabb szervünk, az első védelmi vonal, ami a környezeti hatássokkal szemben lép fel. Ezen kívül a bőr az első, amivel a tekintetek találkoznak, fontos hogy ápoltnak és egészségesnek hasson. Ezért mindent megteszünk, azonban amikor a bőr szárazzá válik, érdes és feszülő lesz egészséges működése is veszélybe kerülhet.
A bőrszárazság egyre gyakoribb probléma, mely nemtől és kortól függetlenül mindenkit érint. Viszketéssel, berepedezéssel, érdes tapintással, továbbá hámlással, bőrhúzódással, idősebb korban pedig apró ráncok megjelenésével jár.

A száraz bőr könnyebben irritálódik, allergizálódik, tehát gyakrabban alakul ki rajta gyulladás, elhúzódó esetben ekcéma. Bőrszárazság esetén a bakteriális, gombás fertőzések is gyakoribbak, mert a száraz bőr gyakran mélyen berepedezik, melyen át a kórokozók könnyebben behatolnak a bőr mélyebb rétegeibe. Ezért fontos a bőr állandó hidratálása.
A száraz bőr tünetei:

Kezdetben, amikor a bőr veszít nedvességtartalmából, kétféle érzet keletkezhet: érdesség, feszülés.
Ha a szárazságot nem orvosoljuk, és a bőr tovább veszít nedvességtartalmából, további panaszok is jelentkezhetnek:a feszülés fokozódik, hámlás, repedezés, viszketés jelentkezhet. Szélsőséges esetben bőrhasadás, heves viszketés is előfordulhat.

Az arcon jelentkező bőrszárazság kifejezetten kellemetlen, a bőr korai öregedéséhez vezethet. Ilyen esetekben a szárazság általában az orcákon, az állkapocs, illetve a szem környékén jelentkezik. Továbbá, főleg télen, a száj is könnyen kiszáradhat.

 

Mi okozhat bőrszárazságot?

A száraz bőr kiváltó okai lehetnek külső és belső tényezők egyaránt. Ezek ismerete fontos, ha szeretnénk megérteni, mit tehetünk bőrünk védelme érdekében.
Egy embert több ilyen tényező is érhet, a bőrszárazság komolysága pedig annál fokozottabb, minél több együttesen ható tényező van egyszerre jelen.

A nedvesség elpárolgásának, valamint a bőr nedvességtartalmáért felelős anyagok eltűnésnek az oka, a bőrben természetesen előforduló víz megkötő anyagokat (természetes hidratáló faktorok, NMF-ek) érintő hiányosság. A nedvességveszteség első lépése azon felszíni lipidek eltűnése, amelyek természetes védőréteget képeznek a bőrön, hogy megakadályozzák a víz elpárolgását. Amint ez a lipid-réteg megbomlik, a nedvesség elpárologhat, és a fontos nedvesség-megkötő anyagok könnyedén eltűnhetnek. Mivel ezek a természetes hidratáló anyagok hiányoznak, a bőr nem képes elegendő vizet tárolni, és kiszárad. Ha ez az állapot fennmarad, a bőr mélyebb rétegeiben található nedvességhálózatok veszélybe kerülhetnek, így csökkentve a nedvesség természetes átáramlását a bőr felsőbb rétegeibe, ami végül rendkívül száraz bőrt eredményez.

 

Külső kiváltó okok

A külső kiváltó okok megbontják a bőr természetes védőrétegét, ezzel megindítva a nedvességtartalom elvesztésének folyamatát.

Környezeti okok: Szélsőséges időjárási körülmények – hőség, hideg és száraz levegő
Évszaki változások – a száraz bőr tünetei gyakran lehetnek súlyosabbak télen vagy nyáron
Az ultraibolya-sugárzás (UV) felgyorsíthatja a bőröregedés folyamatát, az öregedő bőr pedig hajlamosabb a kiszáradásra.

 

A bőrápolással kapcsolatos okok

Helytelen bőrápolási szokással sajnos igenis ronthatunk a bőrünk állapotán – ez a rutin, a száraz bőr esetén különösen fontos. Figyelnünk kell az olyan termékekre, amelyek a látszat ellenére tovább szárítják a bőrt.

 

Orvosi kezelésből fakadó okok

Bizonyos orvosi kezelések (mint a sugárterápia, dialízis, vagy a kemoterápia) közismert mellékhatása a bőrszárazság. Azok a kezelések, melyek a vérnyomás kezelésére irányulnak (vízhajtó kezelések), szintén produkálhatják ezt a mellékhatást.

 

Belső tényezők

Genetikai hatások
A bőr nedvességszintjét egyrészt a genetikánk határozza meg. Néhány ember örökli a száraz bőrre való hajlamot, másoknak ez nem okoz gondot.

Hormonális hatások
A hormonális változások – mint amelyek a terhességből vagy menopauzából erednek – szintén befolyásolják ezt.

Kor
A kor előre haladtával a bőr faggyú- és verejtékmirigyeinek funkciója korlátozottabbá válik. A száraz bőr és az öregedés kapcsolatban állnak, ezek egymást generálhatják.

Étrend
A tápanyag, a telítetlen zsírsavak, valamint a vitaminok hiánya is eredményezhet száraz bőrt. A C- és E-vitaminok fontosak az egészséges bőr fenntartása érdekében.

Kozmetikumok
Ha a száraz bőrt nem ápolják megfelelően, akkor ez súlyosabbra fordulhat, és negatív hatásai lehetnek a bőr belsőbb rétegeire. A legtöbb hidratáló krém csak a felszíni réteg védőfunkciójának helyreállításában segít, így a mélyebb rétegekről való gondoskodásához más módot kell választanunk.

A napsugárzás
A túlzott napsugárzás következtében szintén jelentkezhet bőrszárazság. Egy száraz bőrre kifejlesztett naptejnek tartalmaznia kell hidratáló hatóanyagokat, is nemcsak a megfelelő mértékű fényvédő faktort.

Munkahelyi ártalmak
Bizonyos foglalkozások is növelhetik a száraz bőr kialakulásának kockázatát. Ezek jellemzően olyan foglalkozások, amelyek szélsőségesen meleg- vagy hideg körülmények közti munkát jelentenek (pék, halász) vagy szükségessé teszik a tisztítószerek gyakori alkalmazását (orvos/ápoló/fodrász), esetleg különböző kémiai vegyszereknek való kitettséggel járnak (gépész/takarító).

Dehidratáció
A bőr hidratációja a test vízegyensúlyától függ. Amikor a test dehidratált, nedvességet von el a bőrtől. Ez a már eleve száraz bőrben további nedvességveszteséget okoz. Az idősebb emberek hajlamosabbak a dehidratációra, mivel a szomjúságérzet csökken a kor előrehaladtával. Az egészséges bőr állapotának fenntartásában fontos a napi minimum 1,5 liter víz elfogyasztása.

Dohányzás
A cigarettában lévő nikotin és egyéb méreganyagok jelentősen csökkenthetik a véráramlás mértékét, ami a bőrben történő anyagcsere ütemének lelassulásához vezet. Ez azt jelenti, hogy a bőr könnyebben kiszárad, és hamarabb öregszik.

 

Dehidratált bőr fajtái:

Felszíni vízhiányos bőr: Ebben az esetben csak a hámrétegben (bőr legfelső rétege) jelentkezik a vízhiány, ezáltal érdes tapintású lesz a bőr.
Mélyrétegi vízhiányos bőr: Itt már a bőr alkotóelemei (sejtek, rostok) is veszítenek nedvességtartalmukból, kevesebb vizet tartalmaznak, mint az ideális állapotban. Felülete ezáltal érdes lesz, a mélyebb rétegekben a hyaluronsav és rost tartalma csökken, így a bőr ráncosabb, lazább lesz.